Manzara Fotoğrafları

Portfolio

Manzara Fotoğrafları

Manzara fotoğrafı veya doğa fotoğrafı çekmek her her amatör veya profesyonel için arzu edilen bir durumdur. ... Bu sebeple ışık, renk oturması, tonlama, kompozisyon, seçilecek objektif, filtre gibi konuları tam kavrayamamış kişinin gözün gördüğü açı ve mükemmellikte fotoğraf çekmesi hayli zordur.

Fotoğraf, geçmekte olan gerçek anın yakalanmasıdır.

James Nachtwey

Manzara fotoğrafı çekmek ve doğayı fotoğraflamak genellikle ve belki de içgüdüsel olarak yöneldiğimiz ilk alanlardan birisi olmuştur.
Amatör veya profesyonel farketmez, muhtemelen en çok çekilen fotoğraflar doğa ve manzara fotoğraflarıdır. Sebebi ise malum, doğa sunduğu eşsiz güzelliklerle insanı cezbeder ve o anı ölümsüzleştirmek için deklanşöre basar.

Manzara fotoğrafı çekmek aslında çok basit gibi gözükse de, fotoğrafçılığın en zor alanlarından birisidir. Çünkü gözümüzle gördüğümüz o muhteşem doğa manzarası gerçektir ve o mükemmel görüntüyü fotoğraf karesine aktarmak için fotografik bilgi, o anın sunduğu ışık ve kullanılan ekipman önem taşımaktadır.

Anlayacağınız üzere gözümüzün gördüğü açıyla ve mükemmellikte manzara fotoğrafı çekmek için kompozisyon, seçilen objektif, gerekirse filtre veya tripod gibi aksesuarların kullanımını dikkate alıp ve elbette çekeceğimiz fotoğraf için ışığın olabilecek en güzel saatinde konumumuzu almalıyız…